Alapvetően nyilván nem jó, hogy bár a szolgáltatást kifizettük, a tavaszi lomtalanítás elmaradása után pár hete a zöldhulladékot sem szállítja el a Zöld Híd, és most bekövetkezett az, amitől 116 településen mindenki tartott: bizonytalan ideig nem viszik el a kommunális hulladékot sem.
De vajon lehet jó oldala is ennek a nyilvánvalóan rossz hírnek? Igen, méghozzá nem is egy.
A nagyobbik fiam igazi kukás autó rajongó, ha kint vagyunk a kertben, odaszalad a kerítéshez mikor meghallja, hogy jönnek és vidáman integet, míg el nem mennek. Nos, azt hiszem, ha helyreáll a rend, sokan leszünk még így ezzel, mert akármennyire alábecsült munka az övék, ha senki nem végzi el, bizony nagy bajba kerülünk.
Emellett a mostani helyzet felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos kérdés is a hulladék, illetve annak kezelése. Különböző fórumokon többször került szóba a környezet védelme és a hulladék mennyiségének csökkentése. A zöldhulladék mennyisége komposztálással csökkenthető, a háztartási hulladék nagy része újrahasznosítható. Igaz, jelenleg a szelektív hulladék szállítása is szünetel, de ami a szelektíves zsákba kerül, legalább nem a kukában foglalja a helyet, ha már a környezetvédelem nem elég motiváló.
Vannak azonnal újrahasznosítható dolgok, ilyen például a visszaváltható üveg, vagy alumínium doboz, amivel még akár pár forintot meg is spórolhatunk.
Az ételmaradék szintén nagy részét teszi ki a szemétnek, erre egyetlen megoldás létezik: kevesebb felesleges ételt kell vásárolnunk. Egy megdöbbentő adat a péksüteményekről: Ausztriában húszezer hektárnyi termőföldön termelnek annyi búzát vagy rozst, amiből az elkészült péksütemény később a kukában landol. Ennek a megtermelése során annyi széndioxid kerül a levegőbe, amennyit 330000 gépkocsi bocsát ki egy év alatt.
Meg kell értenünk, hogy amit hétről hétre kirakunk a ház elé, az nem Sohaországban landol, jó esetben nem is Kerekerdő közepén, hanem egy szeméttelepen, aminek a kapacitása, akárcsak a kukánké, véges.
Nyilván ettől a pár naptól, héttől nem lesz egy átlagos családból harcos környezetvédő (erre egyébként sincs szükség), akik az esti tévézés helyett azt nézik izgatottan, hogy roskad magába a frissen komposztált avar, de ha elkezdünk kevesebb eldobható műanyagot használni, jobban odafigyelni a környezetünkre, már megérte.